DJT14E23-55AN
Mfr.Part #
DJT14E23-55AN
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 O-Ring
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
20
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Features :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Material Flammability Rating :
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
55
Fastening Type :
Bayonet
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Plating - Body :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Number of Positions :
55
Termination :
Crimp
Type :
For Male Pins
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Datasheets
DJT14E23-55AN
Circular, Crimp, Receptacle Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT14E23-55AN Overview
DJT14E23-55AN Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT14E23-55AN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DJT14E23-55AN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT