DJT14E23-53SB
Mfr.Part #
DJT14E23-53SB
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
53
Fastening Type :
Bayonet Lock
Crimp
Insert Material :
Plastic
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Orientation :
B
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
DJT14E23-53SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock