DJT14E23-53SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT14E23-53SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Fastening Type :
Bayonet Lock
Insert Material :
Plastic
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
53
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Body Material :
Aluminium
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
DJT14E23-53SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock