DJT14E23-53SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT14E23-53SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Published :
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
53
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Current Rating :
7.5A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
DJT14E23-53SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock