DJT14E23-53SA
Mfr.Part #
DJT14E23-53SA
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
53
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Bayonet Lock
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
7.5A
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DJT14E23-53SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock