DJT14E23-21BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT14E23-21BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Termination :
Crimp
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 O-Ring
Number of Positions :
21
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Material Flammability Rating :
Plating - Body :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Plastic
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
B
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
REACH SVHC :
Unknown
Number of Contacts :
21
Fastening Type :
Bayonet
Features :
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
Datasheets
DJT14E23-21BB
Circular, Crimp, Receptacle Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Bayonet Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT14E23-21BB Overview
DJT14E23-21BB Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT14E23-21BB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DJT14E23-21BB Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT