DJT14E21-41SB
Mfr.Part #
DJT14E21-41SB
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Color :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Reach Compliance Code :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
REACH SVHC :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Plastic
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
41
Datasheets
DJT14E21-41SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock