DJT14E21-41SA
Mfr.Part #
DJT14E21-41SA
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Plastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
41
REACH SVHC :
yes
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
Crimp
Color :
Datasheets
DJT14E21-41SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock