DJT14E21-41SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT14E21-41SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
7.5A
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
41
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Body Material :
Aluminium
Orientation :
A
Termination :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Reach Compliance Code :
Unknown
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Datasheets
DJT14E21-41SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock