DJT14E21-41JN
Mfr.Part #
DJT14E21-41JN
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
7.5A
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
41
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Non-RoHS Compliant
Termination :
Receptacle
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
DJT14E21-41JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock