DJT14E21-41BN
Mfr.Part #
DJT14E21-41BN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum Alloy
REACH SVHC :
Unknown
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 O-Ring
Note :
Contacts Not Included
Aluminium
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
41
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Type :
For Female Sockets
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Bulk
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
DJT14E21-41BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT14E21-41BN Overview
DJT14E21-41BN Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT14E21-41BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT14E21-41BN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT