DJT14E21-11PN
Mfr.Part #
DJT14E21-11PN
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Current Rating :
23A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Shell Material :
Aluminum
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Termination :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Number of Positions :
11
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
DJT14E21-11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock