DJT14E21-11JN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT14E21-11JN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Body Plating :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 O-Ring
Number of Contacts :
11
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
Shell Size - Insert :
Contact Size :
12
Housing Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
DJT14E21-11JN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT14E21-11JN-LC Overview
DJT14E21-11JN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT14E21-11JN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT14E21-11JN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT