DJT14E21-11BN
Mfr.Part #
DJT14E21-11BN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
11
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Shape :
Circular
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 O-Ring
Shell Material :
Aluminum Alloy
Aluminium
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
1 (Unlimited)
Contact Size :
12
Datasheets
DJT14E21-11BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT14E21-11BN Overview
DJT14E21-11BN Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT14E21-11BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT14E21-11BN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT