DJT14E15-18HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT14E15-18HB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Orientation :
B
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
18
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Datasheets
DJT14E15-18HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock