DJT14E13-4JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT14E13-4JA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Number of Positions :
4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Receptacle
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
A
Number of Contacts :
4
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Current Rating :
13A
Published :
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
13-4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Datasheets
DJT14E13-4JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock