DJT10F23-53AB
Mfr.Part #
DJT10F23-53AB
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Contacts :
53
Aluminium
Plating - Body :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Bayonet
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Datasheets
DJT10F23-53AB
Circular, Crimp, Receptacle Bulk Bayonet
DJT10F23-53AB Overview
DJT10F23-53AB Features
DJT10F23-53AB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DJT10F23-53AB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT