DJT10F13-4SC
Mfr.Part #
DJT10F13-4SC
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Number of Positions :
4
Published :
Current Rating :
13A
Orientation :
C
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum
Max Operating Temperature :
175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
13-4
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Finish :
Nickel
Environment Resistant
Number of Contacts :
4
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
DJT10F13-4SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock