DJT10F13-4PN
Mfr.Part #
DJT10F13-4PN
Description
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP
Current Rating :
13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Aluminium
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
13-4
Body Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
N (Normal)
Max Operating Temperature :
175°C
Environment Resistant
Contact Plating :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Number of Contacts :
4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
4
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
13A
Color :
Silver
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
DJT10F13-4PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock