DJT10E25-29HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT10E25-29HC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Orientation :
C
Published :
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
29
Current Rating :
13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
DJT10E25-29HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock