DJT10E25-24JC
Mfr.Part #
DJT10E25-24JC
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
24
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Olive Drab
Termination :
Bayonet Lock
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
23A
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Datasheets
DJT10E25-24JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock