DJT10E23-55AA
Mfr.Part #
DJT10E23-55AA
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Orientation :
A
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
55
Bulk
Contact Size :
20
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
DJT10E23-55AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT10E23-55AA Overview
DJT10E23-55AA Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT10E23-55AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT10E23-55AA Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT