DJT10E23-21PC
Mfr.Part #
DJT10E23-21PC
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Reach Compliance Code :
Flanges, Panel
Current Rating :
13A
Published :
Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Number of Positions :
21
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Datasheets
DJT10E23-21PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock