DJT10E15-18PN
Mfr.Part #
DJT10E15-18PN
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Bulk
Color :
Olive Drab
Termination :
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
yes
Flanges, Panel
Current Rating :
7.5A
Published :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
18
Applications :
Aviation, Automotive, Military
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
DJT10E15-18PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock