DJT10E13-98SA
Mfr.Part #
DJT10E13-98SA
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Panel Mount
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Orientation :
A
Mounting Feature :
Flange
Color :
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
DJT10E13-98SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock