DJT10E13-98PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT10E13-98PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
10
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
REACH SVHC :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
DJT10E13-98PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock