DJT10E13-98AB
Mfr.Part #
DJT10E13-98AB
Description
CONN RCPT HSNG MALE 10POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Contact Material :
Copper
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Contact Type :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Number of Positions :
10
Contact Shape :
Circular
Aluminium
Housing Color :
Datasheets
DJT10E13-98AB
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 10 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT10E13-98AB Overview
DJT10E13-98AB Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT10E13-98AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT10E13-98AB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT