DJT10E13-4HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT10E13-4HA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Number of Contacts :
4
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
13-4
Fastening Type :
Bayonet Lock
Min Operating Temperature :
-65°C
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Plastic
REACH SVHC :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Published :
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
Max Operating Temperature :
175°C
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
13A
Datasheets
DJT10E13-4HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock