DJR2110A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJR2110A
Manufacturer
Crouzet
Description
RELAY IMPULSE DPDT 10A 110V
Manufacturer :
Crouzet
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Termination :
Screw
Coil Voltage (AC) :
110V
Relay Type :
Impulse
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Throw Configuration :
DPDT
Coil Type :
Latching, Single Coil
Feature :
Lighted Indicator
Mounting Type :
DIN Rail
Mount :
DIN Rail
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
REACH SVHC :
Unknown
Contact Rating (Current) :
10A
Operating Temperature :
-10°C~60°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Height :
75mm
Switching Voltage :
250VAC 250VDC -Max
Termination Style :
Screw Terminal
Width :
48mm
Packaging :
Bulk
Coil Voltage :
110VAC