DIV43E11-05PBC001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DIV43E11-05PBC001
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
D38999/42FB5PB-L/C
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Row Spacing - Mating :
Contact Length - Mating :
0.230 (5.84mm)
Current Rating :
3A
Contact Shape :
Square
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish - Mating :
Tin-Lead
Contact Type :
Male Pin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Number of Positions Loaded :
All
Overall Contact Length :
0.440 (11.18mm)
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Applications :
Termination :
Solder
Series :
AMPMODU Mod II
Fastening Type :
Push-Pull
Voltage Rating :
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.120 (3.05mm)
Number of Rows :
1
Insulation Height :
0.090 (2.29mm)
Mated Stacking Heights :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0µin (2.54µm)
Number of Positions :
11
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish Thickness - Post :
100.0µin (2.54µm)
Operating Temperature :
-65°C ~ 105°C
Connector Type :
Header, Breakaway
Datasheets
DIV43E11-05PBC001
Header, Breakaway Through Hole 11 Positions Bulk Push-Pull AMPMODU Mod II
DIV43E11-05PBC001 Overview
DIV43E11-05PBC001 Features
AMPMODU Mod II series
DIV43E11-05PBC001 Applications
There are a lot of TE Connectivity
DIV43E11-05PBC001 Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT