DILB32P-223TLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DILB32P-223TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS TINLEAD
Manufacturer :
Product Category :
IC Sockets
Connector Type :
DIP, Socket
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Through Hole
Number of Positions or Pins (Grid) :
32 (2 x 16)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Orientation :
Straight
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch :
2.54mm
Series :
DILB
Contact Plating :
Tin
Contact Material - Post :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Contacts :
32
Insulation Resistance :
1GOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Row Spacing :
15.24 mm
Current Rating (Amps) :
1A
Length :
40.64mm
Max Operating Temperature :
105°C
Radiation Hardening :
No
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Published :
Number of Positions :
32
Termination :
Solder
Contact Material - Mating :
COPPER ALLOY
Depth :
17.78mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Voltage - Rated AC :
200V
Contact Finish - Mating :
Tin-Lead
Feature :
Open Frame
Packaging :
Tube
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Termination Post Length :
0.124 3.15mm
Insulation Material :
Polyamide
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Resistance :
30mOhm
Datasheets
DILB32P-223TLF
Introducing IC Sockets Amphenol Communications Solutions DILB32P-223TLF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, Operating Temperature:-55°C~125°C, DILB32P-223TLF pinout, DILB32P-223TLF datasheet PDF, DILB32P-223TLF amp .Beyond IC Sockets Amphenol Communications Solutions DILB32P-223TLF ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.