DH18T-RIC-N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DH18T-RIC-N
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONNECTOR DSUB 18POS
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Size - Insert :
34-5
Color :
Silver
Primary Material :
Metal
Orientation :
E
Termination :
Solder
Package :
Retail Package
Series :
806
Product Status :
Active
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
DH18T-RIC-N
Introducing D-Sub Connector Assemblies JAE Electronics DH18T-RIC-N from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-65°C ~ 175°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, DH18T-RIC-N pinout, DH18T-RIC-N datasheet PDF, DH18T-RIC-N amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies JAE Electronics DH18T-RIC-N ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
806 Series Plug, Male Pins Solder Panel Mount, Through Hole Copper Alloy
DH18T-RIC-N Overview
DH18T-RIC-N Features
806 series
DH18T-RIC-N Applications
There are a lot of JAE
DH18T-RIC-N D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP