DGSS10-060CC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DGSS10-060CC
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ISOPLUS220™
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 600V 25A
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.1V @ 10A
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
ISOPLUS220™
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
25A
Published :
Supplier Device Package :
Reverse Recovery Time :
23 ns
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Reverse Recovery Time (trr) :
23ns
Base Product Number :
DGSS10
Average Rectified Current :
25A
Operating Temperature - Junction :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 600V
Mount :
Radial, Through Hole
Product Status :
Obsolete
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Package :
Tube
Series :
Datasheets
DGSS10-060CC
Littelfuse DGSS10-060CC
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -- 25A 600V-DC ISOPLUS220™ Through Hole
DGSS10-060CC Overview
DGSS10-060CC Features
DGSS10-060CC Applications
There are a lot of IXYS
DGSS10-060CC applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23