DGH106Q2R7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DGH106Q2R7
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAPACITOR 10F -10% +30% 2.7V TH
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Series :
DGH
Operating Temperature :
-40°C~65°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial, Can
Published :
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitance :
10F
Tolerance :
-10% +30%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 65°C
Voltage - Rated :
2.7V
Termination :
PC Pins
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
DGH106Q2R7
Cornell Dubilier Electronics DGH106Q2R7
DGH Radial Can EDLC Supercapacitor 0.394Dia 10.00mm -10% +30% 10F 2.7V