DG1236R14-19P2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DG1236R14-19P2
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
PLUG ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Preloaded :
No
Circuit Application :
Power
Number of Positions :
19
Contact Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Supply Voltage :
600V
Max Operating Temperature :
386°C
Plating :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Pin, Plug
Shell Material :
Composite
Published :
Min Operating Temperature :
-85°C
Datasheets
DG1236R14-19P2
Pin, Plug Composite 19 Positions
DG1236R14-19P2 Overview
DG1236R14-19P2 Features
DG1236R14-19P2 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DG1236R14-19P2 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT