DG1230R20-45S1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DG1230R20-45S1
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Max Operating Temperature :
367°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Min Operating Temperature :
-85°C
Circuit Application :
Power
Number of Positions :
45
Preloaded :
No
Plating :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Current Rating :
7.5A
Mount :
Panel
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Supply Voltage :
600V
Connector Type :
Receptacle, Socket
Shell Material :
Composite
Datasheets
DG1230R20-45S1
Receptacle, Socket Composite 45 Positions
DG1230R20-45S1 Overview
DG1230R20-45S1 Features
DG1230R20-45S1 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DG1230R20-45S1 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT