DFLZ9V1Q-7
Mfr.Part #
DFLZ9V1Q-7
Description
DIODE ZENER 9.1V 1W POWERDI123
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 5V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Impedance-Max :
1Ohms
Supplier Device Package :
PowerDI™ 123
Max Operating Temperature :
150°C
Impedance :
1Ohm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Automotive, AEC-Q101
Max Power Dissipation :
1W
Power - Max :
1W
Zener Voltage :
9.1V
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Published :
Datasheets
DFLZ9V1Q-7
Diodes Incorporated DFLZ9V1Q-7
1Ohms ±5% 9.1V 5μA @ 5V -55°C~150°C 1W POWERDI®123
DFLZ9V1Q-7 Overview
A reverse leakage current of 5μA @ 5V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
DFLZ9V1Q-7 Features
reverse leakage current of 5μA @ 5V
5μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)