DFLS1100-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DFLS1100-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
POWERDI®123
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V POWERDI123
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Case Connection :
CATHODE
Pbfree Code :
No
Series :
Automotive, AEC-Q101
Number of Elements :
1
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, LOW POWER LOSS
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
40A
Radiation Hardening :
No
Average Rectified Current :
1A
Pin Count :
2
Element Configuration :
Single
Current Rating :
1A
Terminal Form :
Flat
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
770mV @ 1A
Diode Element Material :
SILICON
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Width :
1.78mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Type :
Schottky
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Published :
2008
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
HTS Code :
Base Part Number :
DFLS1100
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
100V
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Number of Pins :
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
36pF
Length :
2.8mm
Polarity :
Standard
Termination :
SMD/SMT
Output Current :
1A
Package / Case :
POWERDI®123
Peak Non-Repetitive Surge Current :
50A
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
980μm
Forward Current :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 100V
Forward Voltage :
770mV
Peak Reverse Current :
Capacitance @ Vr, F :
36pF @ 5V 1MHz
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DFLS1100-7
Diodes Incorporated DFLS1100-7
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 770mV @ 1A -55°C~175°C 1μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) POWERDI®123 Surface Mount
DFLS1100-7 Overview
As a result, this device has a rectified current of 1A volts on average.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 1A.Fuse elements have an indefinite life expectancy of 1A, which is the maximum current that the fuse can carry for an indefinite period of time.Phase diode rectifier is possible for a capacPhase diode rectifierance-based device to output a value of 36pF.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 1μA.
DFLS1100-7 Features
an average rectified current of 1A volts
a current rating of 1A
the peak reverse is 1μA
DFLS1100-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
DFLS1100-7 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB