DF9C-31P-1V(22)
Mfr.Part #
DF9C-31P-1V(22)
Description
CONN HDR 31POS SMD TIN
Stock
615
In Stock :
615
Contact Finish Thickness :
39.4μin 1.00μm
Number of Contacts :
31
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
31
Contact Material :
Copper
Housing Material :
Polyamide
Termination :
SMD/SMT
Pitch :
0.039 1.00mm
Insulation Resistance :
500MOhm
Stack Height (Mating) :
4.3mm
Max Operating Temperature :
125°C
Connector Type :
Header, Center Strip Contacts
Contact Finish :
Tin
Series :
DF9
Voltage - Rated :
150V
Published :
2003
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
500mA
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-45°C
Height Above Board :
0.130 3.30mm
Datasheets
DF9C-31P-1V(22)
Hirose DF9C-31P-1V(22)
Header, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 31 Positions DF9 Tin SMD/SMT Copper
DF9C-31P-1V(22) Overview
DF9C-31P-1V(22) Features
DF9 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -45°C