DF80J-30S-0.5V(51)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF80J-30S-0.5V(51)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 30POS 0.02 GOLD SMD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Type :
Center Strip Contact
Insulation Color :
Black
Mounting Type :
Surface Mount
Style :
Board to Cable/Wire
Connector Type :
Receptacle
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Post :
Gold
Series :
DF80
Number of Positions :
30
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Post :
1.97μin 0.050μm
Mount :
Surface Mount
Feature :
Solder Retention
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch :
508μm
Contact Plating :
Current Rating (Amps) :
0.5A
Pitch - Mating :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Height :
0.065 1.65mm
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
30
Fastening Type :
Friction Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
1.97μin 0.050μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free 30 Positions Center Strip Contact
DF80J-30S-0.5V(51) Overview
The packaging contains Receptacle.There is a Surface Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Tape & Reel (TR).Product number DF80 belongs to the DF80 Series.A 30 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Solder Retention feature.There is a Surface Mount mount on the part.This device operates at a temperature of -35°C~85°C.