DF80-50S-0.5V(51)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF80-50S-0.5V(51)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 50POS 0.02 GOLD SMD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Voltage - Rated :
50V
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Fastening Type :
Friction Lock
Number Of PCB Rows :
1
Insulation Height :
0.065 1.65mm
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
DF80
Insulation Resistance :
50mOhm
Number of Conductors :
ONE
Reach Compliance Code :
Unknown
Style :
Board to Cable/Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Color :
Black
Reference Standard :
UL
Number of Positions :
50
Contact Finish Thickness - Mating :
1.97μin 0.050μm
Pitch - Mating :
0.020 0.50mm
Contact Gender :
FEMALE
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Reliability :
COMMERCIAL
Mating Contact Pitch :
0.02 inch
Factory Lead Time :
10 Weeks
Total Number of Contacts :
50
Connector Type :
Receptacle
Contact Type :
Center Strip Contact
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Post :
1.97μin 0.050μm
Feature :
Solder Retention
Mount :
Surface Mount
Contact Material :
Phosphor Bronze
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
0.5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Resistance :
80mOhm
Datasheets
DF80-50S-0.5V(51)
Hirose DF80-50S-0.5V(51)
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free 50 Positions Center Strip Contact