DF61544J40FPV
Mfr.Part #
DF61544J40FPV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
144-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 144LFQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Published :
Has ADC :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Data Converter :
A/D 16x10b; D/A 2x8b
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.5mm
RAM Size :
24K x 8
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connectivity :
CANbus, I2C, SCI, SSU
Program Memory Type :
Flash
Operating Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Pin Count :
144
DMA Channels :
yes
Number of Terminations :
144
Memory Size :
384kB
Number of Timers/Counters :
6
Core Processor :
H8SX
Peripherals :
DMA, Motor Control PWM, PWM, WDT
Frequency :
40MHz
ROM (words) :
Terminal Form :
Gull wing
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Width :
20mm
Base Part Number :
DF61544
Power Supplies :
5V
Package / Case :
144-LQFP
Interface :
CAN, I2C, SCI
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
Packaging :
Tray
Number of I/O :
95
Bit Size :
32
Length :
20mm
Supply Current-Max :
90mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
Address Bus Width :
24
External Data Bus Width :
16
Supply Voltage :
5V