DF6-3P-3.96C
Mfr.Part #
DF6-3P-3.96C
Manufacturer
Hirose
Description
CONN BOARD-IN HSG 3POS 3.96MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Body Length or Diameter :
0.506 inch
Total Number of Contacts :
3
Pitch :
0.156 3.96mm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
DF6
Body Depth :
0.295 inch
UL Flammability Code :
94V-0
Reference Standard :
UL
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Board Mount
Number of Positions :
3
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
No
Contact Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Filter Feature :
Insulation Material :
Polyamide
Number of Rows :
1
Operating Temperature (Max) :
85°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Wire Size (Min) :
22 AWG
Empty Shell :
yes
Reliability :
COMMERCIAL
Color :
White
DIN Conformance :
Shell Material :
Polyamide
Contact Type :
Male Pin
Body/Shell Style :
PLUG
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Board-In
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DF6-3P-3.96C
1 Rows Board-In Bulk White 3 Positions Board Mount Male Pin Crimp DF6
DF6-3P-3.96C Overview
DF6-3P-3.96C Features
DF6 series
DF6-3P-3.96C Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
DF6-3P-3.96C Rectangular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM