DF52-2S-0.8H(21)
Mfr.Part #
DF52-2S-0.8H(21)
Description
CONN SOCKET 2P 0.031 TIN SMD R/A
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Fastening Type :
Detent Lock
Gender :
Receptacle
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Insulation Height :
0.069 1.75mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Insulation Color :
Black
Current Rating (Amps) :
1.5A
Series :
DF52
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish - Mating :
Tin
Voltage - Rated :
100V
Contact Type :
Non-Gendered
Connector Type :
Socket
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Number of Rows :
1
Feature :
Glow Wire Compliant, Solder Retention
Datasheets
DF52-2S-0.8H(21)
Hirose DF52-2S-0.8H(21)
1 Rows Socket Solder Copper Alloy Surface Mount, Right Angle Tape & Reel (TR) Tin Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free 2 Positions Non-Gendered