DF50-50DP-1V(61)
Mfr.Part #
DF50-50DP-1V(61)
Description
CONN HEADER SMD 50POS 1MM
Headers, Male Pins
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
2.00μin 0.051μm
Voltage - Rated :
100V
Insulation Material :
Polyester
Insulation Color :
Natural
Feature :
Solder Retention
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Stack Height (Mating) :
7.35mm
Insulation Height :
0.278 7.06mm
Series :
DF50
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
50
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Tape and Reel (TR)
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Published :
Number of Positions Loaded :
All
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Termination :
Solder
Current Rating :
1A
Orientation :
Straight
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Type :
Male Blade
Fastening Type :
Latch Lock
Datasheets
DF50-50DP-1V(61)
DF50 Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyester 50-Position Board to Cable/Wire 0.278 7.06mm Height