DF50-50DP-1V(51)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF50-50DP-1V(51)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 50POS 1MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Reliability :
COMMERCIAL
Total Number of Contacts :
50
Contact Finish Thickness - Post :
2.00μin 0.051μm
Reference Standard :
UL
Insulation Color :
Black
Packaging :
Cut Tape (CT)
Filter Feature :
No
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Series :
DF50
PCB Contact Row Spacing :
5.588 mm
Current Rating :
1A
Number of Positions :
50
Style :
Board to Cable/Wire
DIN Conformance :
No
Contact Resistance :
30mOhm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Mixed Contacts :
Terminal Pitch :
1mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Durability :
30 Cycles
Rated Current (Signal) :
1A
MIL Conformance :
Fastening Type :
Latch Lock
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insulation Height :
0.278 7.06mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Insulation Resistance :
500MOhm
Stack Height (Mating) :
7.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Solder Retention
Contact Type :
Male Blade
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions Loaded :
All
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish Thickness - Mating :
2.00μin 0.051μm
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Material :
Polyester
Number Of PCB Rows :
2
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Header
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Gender :
Male
Housing Material :
Polymer
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Surface Mount
Number of Rows :
2
Number of Conductors :
ONE
Orientation :
Straight
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Brass
Published :
Voltage - Rated :
100V
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
Solder
IEC Conformance :
Datasheets
DF50-50DP-1V(51)
Hirose DF50-50DP-1V(51)
DF50 Series 2-Row Header Solder Brass Cut Tape (CT) Surface Mount Gold Polyester 50-Position Board to Cable/Wire 0.278 7.06mm Height