DF50-30DP-1V(62)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF50-30DP-1V(62)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 30POS 1MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Solder Retention
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
DF50
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
30
Contact Type :
Male Blade
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Style :
Board to Cable/Wire
Published :
Insulation Height :
0.278 7.06mm
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
1A
Termination :
Solder
Stack Height (Mating) :
7.35mm
Voltage - Rated :
100V
Orientation :
Straight
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Surface Mount
Insulation Color :
Natural
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Material :
Brass
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
2.00μin 0.051μm
Insulation Material :
Polyester
Connector Type :
Header
Fastening Type :
Latch Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Rows :
2
Datasheets
DF50-30DP-1V(62)
DF50 Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyester 30-Position Board to Cable/Wire 0.278 7.06mm Height