DF49-20S-0.4H(51)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF49-20S-0.4H(51)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 20P 0.016 GOLD SMD R/A
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
20
MIL Conformance :
No
Contact Gender :
FEMALE
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
DF49
Style :
Board to Cable/Wire
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Detent Lock
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Rows :
1
HTS Code :
UL Flammability Code :
94V-0
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mount :
Surface Mount
Feature :
Solder Retention
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insulation Height :
0.028 0.70mm
Total Number of Contacts :
20
IEC Conformance :
Contact Type :
Center Strip Contact
Filter Feature :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Insulation Color :
Black
Connector Type :
Receptacle
Mixed Contacts :
Voltage - Rated :
30VAC
Current Rating (Amps) :
0.45A
Terminal Pitch :
0.4mm
Pitch - Mating :
0.016 0.40mm