DF40TC-20DP-0.4V(58)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF40TC-20DP-0.4V(58)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN 0.4MM PLUG SMD 20POS
Stock
230
In Stock :
230
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Plating :
Gold
Mounting Angle :
Straight
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
300 mA
Series :
DF40TC
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mated Stacking Heights :
Product :
Plugs
Contact Finish :
Gold
Voltage Rating :
30 V
Number of Positions :
20
Height Above Board :
0.045 (1.14mm)
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Number of Rows :
2
Termination Style :
Solder
Product Status :
Active
Stack Height :
1.5 mm
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch :
0.016 (0.40mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Finish Thickness :
1.97µin (0.050µm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Packaging :
Cut Tape
Features :
Pick and Place, Solder Retention
Hirose DF40TC-20DP-0.4V(58)
Header, Outer Shroud Contacts Cut Tape 2 Rows 0.016 (0.40mm) Surface Mount 20 Positions DF40TC Gold Copper Alloy