DF40C-20DS-0.4V(70)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF40C-20DS-0.4V(70)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.016 0.40mm
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Number of Positions :
20
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-35°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Material :
Bronze
Insulation Resistance :
50mOhm
Housing Material :
Polymer
Height Above Board :
0.057 1.45mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
30V
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Current Rating :
300mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
DF40
Factory Lead Time :
12 Weeks
Stack Height (Mating) :
1.5mm 2mm 2.5mm 3.5mm
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 20 Positions DF40 Gold SMD/SMT Bronze
DF40C-20DS-0.4V(70) Overview
DF40C-20DS-0.4V(70) Features
DF40 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C